علیرضا احمدی

اتصال گوشی به اندروید استودیو با 2 روش

اتصال گوشی به اندروید استودیو

اتصال گوشی به اندروید استودیو :

میدانیم که برنامه نویسی اندروید در محیط اندروید استودیو امکان پذیر میباشد. با اتصال گوشی به اندروید استودیو ما میتوانیم خروجی برنامه ای که نوشته ایم را مشاهده کرده و نواقص آن را برطرف سازیم. البته اتصال گوشی به اندروید استودیو تنها یکی از روش های موجود برای تست کردن برنامه و خروجی گرفتن از آن میباشد. روش های دیگری مانند استفاده از شبیه ساز اندروید استودیو یا شبیه ساز nox player نیز موجود میباشند.

شیوه نصب و راه اندازی شبیه ساز اندروید در ویندوز

اتصال گوشی به اندروید استودیو

دلیل اتصال گوشی به اندروید استودیو :

با وجود اینکه استفاده از شبیه ساز اندروید برای ویندوز سبب راحتی کار برنامه نویسان اندروید شده است، اما همچنان مشکلاتی وجود دارد. شبیه ساز ها به دلیل اینکه از سخت افزار یک گوشی هوشمند استفاده نکرده و بر روی یک سیستم کامپیوتری نظیر لب تاب نصب میشوند، بسیاری از قابلیت های گوشی های هوشمند را ساپورت نمیکنند. به عنوان مثال اگر شما در برنامه خود از دوربین گوشی استفاده کنید، شبیه ساز قادر به اجرای دوربین نخواهد بود.

حتی ممکن است شما در نرم افزار خود نیاز به استفاده از بلوتوث یا ژیروسکوب های مختلفی داشته باشید که در یک گوشی اندروید تعبیه شده اما ویندوز از آنها پشتیبانی نمیکند. پس چنانچه نرم افزاری بنویسید که در آن از دوربین یا ژیروسکوب استفاده میکرده باشید، قطعا برای تست کردن آن نیازمند یک گوشی واقعی خواهید بود. در اینجاست که اتصال گوشی به اندروید استودیو بسیار اهمیت پیدا میکند.

شیوه های اتصال گوشی به اندروید استودیو :

برای اتصال گوشی خود به نرم افزار اندروید استودیو از دو روش اتصال با کابل USB و اتصال بیسیم با wi-fi میتوانید استفاده کنید. دقت داشته باشید که برای اتصال بیسیم گوشی به اندروید استودیو، سیستم شما باید از wi-fi پشتیبانی کند. لب تاب های امروزی معمولا به wi-fi مجهز میباشند اما کامپیوتر رومیزی خود را نیز با یک دانگل ساده میتوانید به wi-fi مجهز کنید.

اتصال گوشی به اندروید استودیو با کابل USB :

پیش از هر کاری لازم است تا گزینه اشکال زدایی USB یا همان USB debugging را در تنظیمات گوشی خود فعال کنید. برای این کار ابتدا وارد تنظیمات گوشی شده و سپس به قسمت درباره تلفن مراجعه کنید. حال کافیست بر روی گزینه شماره ساخت، 7 بار پشت سر هم کلیک کنید تا حالت برنامه نویس برای شما فعال شود. اگر از زبان انگلیسی برای گوشی خود استفاده میکنید، مراحل فوق را انجام دهید : Settings > About Phone < 7 click in build number

پس از انجام مراحل بالا گوشی شما آماده اتصال به اندروید استودیو میباشد. پس برای اتصال گوشی به اندروید استودیو، گوشی خود را با یک کابل مناسب به لب تاب یا کامپیوتر خود متصل میکنید. سپس وارد اندروید استودیو شده و مشاهده میکنید که نرم افزار اندروید استودیو به صورت خودکار گوشی شما را به عنوان یک دستگاه برای اجرای نرم افزار ها شناسایی کرده است. 

اتصال گوشی به اندروید استودیو با wi-fi :

برای اتصال بیسیم گوشی به اندروید استودیو، انجام مراحل قبلی نیز ضروری میباشد. پس از انجام مراحل بالا بایستی یک پلاگین مهم و کاربردی نیز به اندروید استودیو افزوده شود. حال به تنظیمات اندروید استودیو رفته و مانند تصویر زیر، از بخش plugins به دنبال ADB wi-fi بگردید. پس از نصب این پلاگین پنل جدیدی به پنل های دیواره سمت راست اندروید استودیو اضافه میشود.

طریقه کار با افزونه ADB wi-fi :

برای اینکه این افزونه گوشی شما را شناسایی کند ابتدا بایستی یک بار با استفاده از کابل USB گوشی خود را به اندروید استودیو متصل کنید. پس از شناسایی گوشی شما توسط اندروید استودیو، این افزونه نیز گوشی شما را شناسایی خواهد کرد. حال کافیست در کنار نام گوشی خود در افزونه ADB wi-fi بر روی گزینه connect کلیک کنید. اکنون میتوانید گوشی خود را از کابل USB جدا کرده و به صورت بیسیم از اتصال به سیستم لذت ببرید.

نکته : احتمالا این روش برای بدست آوردن ip سیستم، نیازمند اتصال سیستم شما به اینترنت خواهد بود.

خطرات اتصال همیشگی گوشی به اندروید استودیو :

چنانچه شما به صورت همیشگی با استفاده از کابل USB گوشی خود را به اندروید استودیو متصل داشته باشید، خطرات زیادی گوشی شما را تهدید خواهد کرد. مهمترین این خطرات آسیب های جدی به باتری گوشی میباشد. نوسانات برق ناشی از کابل USB که از طریق سیستم به گوشی شما تحمیل میگردد، سبب آسیب رسیدن جدی به باتری و صفحه نمایش گوشی شما خواهد شد. پس روش اتصال با wi-fi بهینه تر خواهد بود.

خوب امیدوارم که حال دلتون خوب باشه.

به امید روزای بهتر…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *